Philips і Фонд Ріната Ахметова «Розвиток України» з’ясували, як українці оцінюють своє здоров’я


За результатами дослідження українці позитивно оцінюють стан свого здоров’я, тому не схильні проходити профілактичні огляди, а до лікарів звертаються лише у випадку виникнення проблем.

Июль 30, 2013

Київ, Україна – Philips в Україні спільно з Фондом Ріната Ахметова «Розвиток України» оголосили результати дослідження оцінки здоров’я українців, яке провела компанія GfK Ukraine у квітні 2013 р. Українці відповіли на запитання про те, як вони оцінюють власне здоров’я, які чинники впливають на нього, що вони роблять, щоб покращити самопочуття, і до яких джерел звертаються, щоб знайти інформацію про методи лікування та профілактики. Дослідження також допомогло зрозуміти, чим українці відрізняються від жителів Росії1  та інших країн, де було проведене аналогічне опитування, та визначити рівень довіри українців до сучасних медичних технологій.

 

«Для Philips, як компанії, яка працює в галузі «здоров'я та добробуту», і мета якої - покращення якості життя людей, проведення дослідження – спосіб привернути увагу до питань здоров’я українців та краще зрозуміти потреби населення в медичних технологіях. Результати дослідження в Україні свідчать про необхідність проведення освітніх кампаній, які підніматимуть питання своєчасної діагностики для ефективного лікування захворювань та турботи про здоров’я. Ми, зі свого боку, будемо пропонувати технології та рішення, які максимально точно та повно відповідають потребам українців, і перевершують їх», – прокоментував Максим Кузнєцов, генеральний директор Philips в Україні.

 

Анатолій Заболотний, директор Фонду Ріната Ахметова «Розвиток України»: «З 2007 року фонд Ріната Ахметова працює у сфері охорони здоров'я, реалізуючи дві масштабні програми - «Зупинимо туберкульоз в Україні» і «Рак виліковний». У кожній нашій програмі, у кожному проекті перш ніж що-небудь зробити ми вивчаємо ситуацію з усіх боків, щоб визначити найгостріші проблеми і обрати найбільш ефективні дії. І завжди важливою складовою є опитування українців і розуміння того, що ж є необхідним із точки зору пацієнта і населення в цілому, адже мова йде про такі поширені в Україні захворювання як онкологія і туберкульоз. Отримавши результати цього опитування, нас особливо стривожило те, що більше 1/3 українців дуже рідко або взагалі ніколи не проходять профілактичні огляди: тільки 8% українців регулярно відвідують лікаря. У більшості українці звертаються до лікаря, коли є проблеми зі здоров'ям (41 %) або в крайньому випадку (37%). При цьому тільки рання діагностика при онкології та своєчасне звернення до лікаря за перших симптомів туберкульозу (кашель, що триває більше 2-3 тижнів; рясне потовиділення вночі; слабкість; підвищення температури тіла до 37) дають можливість своєчасно розпочати і успішно пройти лікування. Отримавши відповідь на запитання, що саме українці визначають як загрозу власному здоров’ю протягом найближчих 5 років, виявилося, що тільки 2,79% населення вважає туберкульоз потенційною загрозою здоров'ю, в той час як епідемія триває в Україні з 1995 року, а саме захворювання передається повітряно-крапельним шляхом. Не набагато більше українці побоюються й поширення онкозахворювань та низько оцінюють ризик захворіти раком протягом найближчого часу (5 років). Водночас на перший план виходять побоювання захворіти вірусними інфекціями, грипом, проблеми зі спиною (болі у спині) та проблеми з тиском. Для нас це сигнал про те, що потрібно не тільки навчати лікарів-фтизіатрів, розвивати лабораторну діагностику туберкульозу, закуповувати протитуберкульозні препарати другого ряду, будувати і оснащувати онкоцентри найсучаснішим радіологічним устаткуванням, але і продовжувати інформувати населення про те, які загрози є і які можливості існують».

 

населення про те, які загрози є і які можливості існують».
Сьогодні українці в цілому позитивно оцінюють стан свого здоров'я. Так, 45% українців охарактеризували своє здоров’я як «швидше хороше» і «дуже хороше», а 42% – як «ні погане, ні хороше». Росіяни оцінюють своє здоров’я аналогічним чином: 51% росіян вважають його хорошим. Водночас, мешканці Києва налаштовані більш песимістично в цьому питанні, ніж українці в цілому: 21% киян оцінюють своє здоров’я як «швидше погане» і «дуже погане», тоді як в середньому по Україні цей показник становить 13%.

    

 

Для українців найважливішими показниками, що визначають їхнє здоров’я та добробут, є екологія (важлива для 84%), загальний фізичний стан (80%), рівень стресу (80%) та рівень вартості життя (78%). Росіяни, на відміну від українців, більш прагматичні: 90% визначили рівень вартості життя як найважливіший фактор, що визначає їхнє здоров’я та добробут, 89% назвали відносини з сім’єю та друзями, а ще 89% – власний фізичний стан. Для 98% мешканців США відносини з сім’єю та друзями є найважливішими, а для жителів Німеччини3  – власний фізичний стан (98%). Водночас, на відміну від середньостатистичного українця, кияни високо оцінили значення власного фізичного стану (85% жителів столиці визначили цей фактор як найважливіший), загальний фізичний стан членів сім’ї (84%) та кількість часу, проведеного з сім’єю та друзями (82%).

 

Українці досить пасивно турбуються про своє здоров’я. У порівнянні з іншими країнами, серед українців менше тих, хто усвідомлює, наскільки важливо піклуватися про себе, та визнає, що їхнє здоров’я залежить від них самих – лише 40% опитаних, тоді як у США таких респондентів 60%, у Німеччині – 48%. Росіяни оцінили свою роль аналогічним чином: 41% опитаних зазначили, що їхнє здоров’я значною мірою залежить від них самих. При цьому профілактичні медичні огляди і візити до лікаря не є популярними методами турботи про своє здоров’я: лише 13% українців регулярно проходять профілактичні медогляди і 8% відвідують лікаря.

    

 

Лікарі та родичі є однаково важливими джерелами інформації про здоров’я для українців, але до лікаря вони звернуться, лише коли з’являться проблеми. Так, 30% українців шукають інформацію про діагноз та лікування в першу чергу у лікарів, ще 29% – у друзів та родичів. Аналогічна ситуація спостерігається і в Росії: 32% росіян будуть шукати інформацію про діагноз та лікування у лікарів і стільки ж звернуться за порадою до друзів та родичів. У Німеччині 60% респондентів звернуться до лікаря і лише 15% – до друзів або родичів.

 

Здебільшого українці звертаються до лікаря тоді, коли є проблеми зі здоров’ям (41%), або в крайньому випадку (37%). При цьому жінки відповідальніше ставляться до свого здоров’я: більшість жінок (48%) звертаються до лікаря при виникненні проблем, а більшість чоловіків (44%) відкладають візит до лікаря до останнього. Росіяни в цілому діють аналогічно: 46% звертаються з проблемами, а 40% відкладають візит до останнього. Проактивна турбота про здоров’я більш характерна для мешканців США, де лише 13% відповіли, що проходять профілактичні огляди рідко, та Німеччини (21%).

 

Незважаючи на низький рівень проактивної турботи про своє здоров’я, українці налаштовані помірно оптимістично у питанні тривалості життя: 46% респондентів розраховують прожити щонаймене 70 років, в той час, коли у Німеччині – 82% опитаних, у США – 81%, а в Росії – 60% опитаних.

 

Також дослідження виявило, що більше половини українців позитивно оцінюють вплив технологій на їхній стиль життя та стан здоров’я. 53% українців переконані в тому, що технології змінять їхнє життя в найближчі 10 років (для порівняння, в Росії так вважають 61% опитаних, у США – 79%, в Німеччині – 67%). Майже половина українців (46%) і росіян (47%) впевнені, що медичні технології збережуть їхнє здоров’я до похилого віку та допоможуть прожити довше.

 

 

«Дослідження здоров’я та добробут» проводилося в багатьох країнах світу, і вперше в Україні. За результатами опитування ми побачили, що українці усвідомлюють особисту відповідальність за своє здоров’я, проте через різні обставини – зокрема, через відсутність інформації та системи профілактичних обстежень, – схильні займатися самолікуванням та звертатися до лікарів, коли у них з’являються проблеми зі здоров’ям. Про необхідність проведення освітніх заходів також свідчить перелік захворювань, які українці вважають реальною загрозою для свого здоров’я в найближчі 5 років: для 20% це грип, який набрав максимальну кількість відповідей, і лише для 6% – онкологічні захворювання, в той час, коли за даними ВООЗ рак є другою найпоширенішою причиною смертності українців. Як компанія, діяльність якої спрямована на покращення якості життя людей, цим дослідженням ми хочемо привернути увагу громадськості до питання своєчасної діагностики захворювань та проактивної турботи про своє здоров’я», – прокоментував М. Кузнєцов результати дослідження.

 

Дослідження Philips «Стан здоров’я українців» було проведене дослідницькою компанією GfK Ukraine у рамках щомісячного дослідження «Омнібус» згідно з методологією, розробленою для міжнародного дослідження «Індекс здоров’я та добробуту». Дослідження базується на національній репрезентативній вибірці з 1 000 українців віком від 15 до 59 років. Метод дослідження – особисті інтерв'ю вдома у респондента. Період проведення дослідження: 16-30 квітня 2013 року.

 

 


1 Відповідно до звіту «Philips Index: Изучение здоровья и благополучия россиян»

2 Відповідно до звіту «America’s Health & Well-being Report»

3 Відповідно до звіту «Germany’s Health & Well-Being Report»

За детальнішою інформацією звертайтеся до представника Philips:

Олеся Кравченко-Фісун
Тел: +38 044 469 10 03 
Моб.: +38 095 280 29 70
E-mail: Philips@rmconsulting.com.ua 

 

Назим Турдумамбетов
Директор з корпоративних комунікацій Philips в Росії та СНД
Тел.: +7 (495) 937-93-00, доб.105,  факс +7 (495) 937-93-59
E-mail: nazim.turdumambetov@philips.com

.

Про компанію Royal Philips

Royal Philips (NYSE: PHG, AEX: PHIA) – це міжнародна компанія, яка працює в галузі «здоров'я та добробуту», і мета якої – покращення якості життя людей шляхом впровадження значущих інновацій в сфері охорони здоров’я, споживчих товарів та світлових рішень. Штаб-квартира Philips знаходиться в Нідерландах, у 2012 році обсяг продажів склав 24,8 млрд євро, а в представництвах компанії працюють 116 000 співробітників у більш ніж 100 країнах. Компанія посідає провідні позиції у розробці обладнання для кардіології, невідкладної допомоги та медичного обслуговування вдома, у сфері енергоефективних світлотехнічних рішень та інноваційних систем освітлення, а також електробритв та засобів особистої гігієни, приладів та засобів для догляду за порожниною рота. Новини про компанію Philips ви зможете знайти на веб-сайті https://www.philips.ru/newscenter.

.

Про Фонд Ріната Ахметова «Розвиток України»

Фонд Ріната Ахметова «Розвиток України» – неприбуткова організація, заснована 15 липня 2005 року. Місія Фонду – працювати для людей, усуваючи причини актуальних громадських проблем; впроваджуючи найкращий досвід, накопичений в Україні та за кордоном; створюючи унікальні системні рішення; домагаючись максимального результату кожним своїм проектом та дією. Напрямки діяльності: сучасна освіта та виховання, здоров’я нації, динамічна культура, адресна допомога. Засновник Фонду – Рінат Ахметов. Додаткова інформація на сайті www.fdu.org.ua..

Про компанію GfK Ukraine:

GfK Ukraine – найбільша компанія з маркетингових та соціальних досліджень в Україні. GfK Ukraine пропонує повний спектр послуг з проведення опитувань і досліджень ринків  в Україні, Молдові та Білорусі. GfK Ukraine входить в міжнародну дослідницьку мережу GfK. Для отримання детальнішої інформації, звертайтесь на www.gfk.ua або стежте за нашими новинами на www.twitter.com/gfk_ua чи https://www.facebook.com/gfkua.

.