Час читання: 5 хв
Чи відчуваєте ви прилив сил після прогулянки по парку або лісі? Вас приваблює проводити час на природі, особливо коли ви відчуваєте стрес? Ви не самотні! Одне дослідження показало, що 95% опитаних зазначили, що їх настрій покращується після проведення часу на вулиці1. Хоча жодних контрольованих досліджень впливу природи на психічне благополуччя не проводилося, докази інших досліджень, що підтверджують його існування, досить переконливі. Навіть якщо вченим важко буде встановити чіткий зв’язок, усе, що вам потрібно робити, щоб відчути ці переваги на собі – це проводити кілька годин на день на природі. Дізнаймося більше про переваги прогулянок на свіжому повітрі та як додати природу до вашого щоденного життя!
Як уже згадувалося, дослідження виявило, що 95% опитаних людей зазначили, що після проведення часу на вулиці їхній настрій покращився1. Вони почували себе менш пригніченими, зменшився рівень стресу і тривоги, а натомість почували себе спокійнішими і врівноваженими. Інше дослідження показало, що час, проведений на природі, пов’язаний із позитивним настроєм, психологічним благополуччям, осмисленістю й життєрадісністю2. Якщо коротко: люди, які більше пов’язані з природою, зазвичай є щасливішими.
Коли ви перебуваєте у стресі, провести час на вулиці може часто бути останнім, що вам спадає на думку. У більшості випадків ви продовжуєте працювати над розпочатим завданням, щоб просто його завершити. Проте спостереження показують, що вам, можливо, потрібно переосмислити цю стратегію. Дослідження показали, що час, проведений на природі, діє як антидот до стресу, за умови що люди почуваються в безпеці. Природа не лише може знизити кров’яний тиск, зменшити збудження нервової системи і посилити функцію імунної системи – вона також може підвищити самооцінку, знизити тривогу, знизити рівні гормону стресу й поліпшити ваш настрій. Суцільні переваги!
Дослідження серед пацієнтів, які перенесли операцію на жовчному міхурі, виявило ще одну цікаву перевагу природи для нашого благополуччя3. Половина пацієнтів, які лежали в ліжку, «мали панорамний вид на невелике насадження дерев». Іншій половині надали вид на цегляну стіну. Результати показали, що пацієнти з видом на дерева перебували в лікарні менше часу, отримали більш позитивні відгуки від медперсоналу (наприклад, «в гарному настрої» або «добрий хід лікування») і часто отримували слабші ліки від болю порівняно з іншою групою. Звичайно, результати цього дослідження напряму не впливають безпосередньо на психічне здоров’я. Але той факт, що один лише погляд на дерева може спричинити таку різницю, проливає світло на цілющу силу природи. І, ймовірно, ці цілющі властивості виходять за рамки фізичного відновлення.
Усі ці дослідження свідчать про те, що природа приносить нам користь як особистостям. Але ряд досліджень показують збільшення позитивного впливу природи на суспільство в цілому. Одне дослідження виявило, що люди, які протягом 60 секунд дивились на високі дерева, часто повідомляли про благоговіння4. Це вже позитивне відкриття, але все набагато краще. Люди, які дивилися на високі дерева всього хвилину, також із великою ймовірністю могли допомогли незнайомцю і відчували себе менш правими, ніж інша половина тестової групи, що дивилася на (так само високу) будівлю протягом хвилини. Це дослідження торкається ширшого питання під назвою «нестача природи»; брак часу, проведеного в середовищі природи. Це часто пов’язано з тим, скільки годин ми проводимо перед екраном телевізора або комп’ютера. Нестача природи серйозно впливає на наш добробут, оскільки її пов’язують із депресією, втратою емпатії та відсутністю альтруїзму5.
Підсвідомо ми всі знаємо, що потрібно проводити менше часу за екраном і більше на вулиці. Думки дослідників щодо того, скільки часу потрібно в ідеалі проводити на свіжому повітрі для покращення ментального здоров’я, різняться і становлять від 2 годин на тиждень6 до 90 хвилин на день7. Однак, більшість дослідників погоджуються з тим, що лише спостереження природи може мати такий позитивний вплив. Ви повинні зануритися в природу, щоб отримати максимальні переваги. Японці вже досить давно про це знають. «Купання в лісі» (shinrin-yoku) користується популярністю в Японії десятиліттями. Воно передбачає повний сенсорний досвід перебування на природі, що стає можливим завдяки дуже повільним і свідомим прогулянкам. Якщо у вас не так багато вільного часу (або поблизу немає природи), але ви хочете насолоджуватися її позитивним впливом, у нас для вас є хороша новина. Дослідження показують, що, навіть якщо це штучна природа (лише зображення, звуки та запахи природи), вона однаково може мати позитивний вплив для здоров’я.8. Прослуховування звуків природи через навушники, наприклад, є дуже доступним способом стати частиною природи. Це може покращити ваш настрій, зменшити рівень стресу та зблизити вас із колегами. Використані джерела: 1https://www.cpre.org.uk/discover/peace-of-mind/ 2https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4157607/ 4https://www.apa.org/pubs/journals/releases/psp-pspi0000018.pdf 5https://academic.oup.com/bioscience/article/65/12/1141/223866 6https://www.nature.com/articles/s41598-019-44097-3
You are about to visit a Philips global content page
Continue