UK
RU
1
Стаття

Початок прикорму

Кожна мама з особливим хвилюванням чекає моменту, коли можна буде почати вводити прикорм. Це цікавий і важливий період: від нього залежать майбутні смакові звички, режим харчування і, в кінцевому рахунку, здорове травлення малюка. Про те, коли і з яких продуктів почати прикорм, і піде далі мова.

Вік для початку введення прикорму

 

До певного віку материнське молоко повністю задовольняє потреби дитячого організму в білках, вуглеводах і інших корисних речовинах. Але у віці 4-6 місяців, в залежності від стану здоров'я, малюк вже потребує різноманітної їжі, багатої корисними речовинами, необхідними для розвитку дитини. І батьки починають невеликими порціями вводити в раціон окремі рослинні і тваринні продукти. Це і називають прикормом.

 

Сучасна педіатрія вважає найбільш відповідним віком для початку прикорму 6 місяців, хоча раніше вважалося, що почати можна з 4 місяців, але якщо дитина добре набирає вагу і зростає на материнському молоці, то з початком прикорму можна не поспішати.

 

До 6 місяців в організмі малюка закінчує формуватися кишкова мікрофлора, за рахунок чого вся травна система стабілізується. Існує думка, що головною ознакою готовності дитини до дорослої їжі є поява зубів, а також збільшений апетит.

Як зрозуміти, що малюк готовий до прикорму?

 

Введення прикорму повинно проходити організовано, найкраще під контролем і з дотриманням рекомендацій педіатра. Мама повинна уважно стежити за самопочуттям дитини на момент введення прикорму, а також за реакцією його організму на новий продукт. При перших проявах алергії або кишкового розладу продукт на час прибирають з раціону.

 

Процес ковтання рідкої їжі з ложки дуже відрізняється від механізму смоктання, добре знайомого дитині, тому на момент початку прикорму дитина повинна мати певні навички:

 

  1. впевнено тримати голову та сидіти практично без підтримки,
  2. відкривати рот, коли підносять ложку з їжею,
  3. відвертатися від ложки з їжею, коли не голодна,
  4. закривати рот з ложкою в роті, тримати їжу в роті, ковтати, а не виштовхувати та випльовувати.

З чого почати?

 

Для знайомства з новим смаком малюк повинен знаходитися в спокійному і гарному настрої, адже від цього залежить, полюбить він запропонований продукт чи ні. Не повинно бути стресів, пов'язаних з переїздом або зміною клімату. Крім того, протипоказанням для введення нового продукту в меню вважається вакцинація. Одним словом, дитина на час початку прикорму повинна бути абсолютно здоровою.

 

Порядок знайомства з продуктами може бути підібраний індивідуально. Так, наприклад, дитина з недостатньою вагою буде знайомитися спочатку з більш калорійною їжею, наприклад, кашею. Ось чому необхідно прислухатися до порад педіатра, який знає про стан вашого малюка.

 

Починати прикорм можна з каш (бажано безглютенових), а також овочевих або фруктових пюре. Для малюків 6-місячного віку важливо отримувати прикорм з підвищеним вмістом заліза.

 

  • Пюре. Краще починати з овочевих однокомпонентних пюре, адже спробувавши спочатку фруктові пюре, солодкі на смак, малюк може відмовитись від овочів. Добре підходять кабачок, цвітна капуста, патисони. Фруктові пюре також спочатку варто давати лише однокомпонентні (наприклад, яблука, персики, абрикоси, сливи). Прикорм новим продуктом починається з однієї чайної ложки і поступово збільшується до вікової норми. Тільки після того, як дитина спробує кожен з компонентів окремо, то можна їх змішувати. Пізніше рекомендуються м’ясні пюре, щоб отримувати норму заліза. Це можуть бути пюре з телятини, курятини, індички, м’ясо кроля або нежирної свинини. Рибу можна давати з 8 місяців, починаючи з білих сортів. Для приготування пюре вдома чудовим помічником буде пароварка-блендер Philips Avent, яка дозволяє готувати пюре, спочатку приготувавши продукти на пару, а потім перевернувши чашу одним рухом, подрібнити все до консистенції пюре.
  • Каші. Рекомендується починати з однокомпонентних безмолочних каш, що збагачені залізом та не містять глютену (наприклад, рисова або гречана). Потім можна вводити інші крупи, такі як кукурудзяна або вівсяна каші. Можна розводити каші грудним молоком.
  • Соки. Сік рекомендовано давати дитині, коли вже були введені інші види прикорму (каші або пюре), даючи його у невеликій кількості, додавати цукор не потрібно. Чай або каву давати не потрібно дитині віком до 2 років, адже вони перешкоджають всмоктуванню заліза.
  • Молочні продукти. Основним молочним продуктом має залишатись грудне молоко матері. З 6 місяців можна давати дитині м’який сир. Цільне коров’яче або козяче молоко не рекомендується давати дітям до досягення ними 1 року. 

 

Рекомендації щодо ведення прикорму складені на основі Наказу МОЗ України №149 від 20.03.2008.